Dlaczego na jachcie stosujemy dedykowane elementy ogrzewania?

Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie przedstawiając najprostsze własności wydechów samochodowych i jachtowych sprzedawanych do urządzeń grzewczych.

Wydech samochodowy

  • zaprojektowany i wykonany do montażu poza kabiną
  • nie jest gazoszczelny
  • ma niższe tłumienie hałasu
  • brak izolacji termicznej
  • krótsza żywotność w warunkach wilgotnego otoczenia, a szczególnie morskiego

Jego przeciwnością jest wydech tzw. jachtowy:

  • zaprojektowany i wykonany umożliwiając montaż nawet w pomieszczeniach użytkowych
  • gazoszczelny
  • znacznie wyższe tłumienie hałasu (nawet do 12 dB)
  • izolacja termiczna i elementy metalowe odporne na wilgoć
  • powyższe czynią, że jest znacznie odporniejszy na warunki nawet morskie

Praktycznie rzecz ujmując, oszczędności w tym miejscu instalacji na jachcie nie są wskazane. Niestety planując instalacje ogrzewania, musimy założyć koszt 800-1200 zł za dedykowany system wydechowy.

Wg mnie najlepszym jakościowo i konstrukcyjnie wykonanym systemem jest wydech Eberspacher’a. Nieco tańszym jest produkt firmy Wbasto, ale jednak nie jest aż tak solidny w wykonaniu. Podstawowa różnica jest w izolacji zewnętrznej. Eberspcher zastosował izolacje z wełny mineralnej, zamkniętej w plastikowej, termoodpornej rurze. Natomiast Webasto pozostało przy miękkiej izolacji z materiału ogniotrwałego.

Sam tłumik Eberspacher’a jest wzmocniony twardą pianą termoizolacyjną. Wszystko to tworzy zwartą i mocną konstrukcję.
Wybór zawsze należy do nas, ale należy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty każdego rozwiązania. Przy zmniejszających się odległościach między jachtami stojących w coraz ciaśniejszych marinach i na kotwicowiskach, znaczący staje się hałas jaki wytwarzamy. I tu musimy zwrócić uwagę czy nasz komfort ciepłego i suchego wnętrza nie jest problemem dla sąsiadów. Tak może być przy niewłaściwym tłumieniu hałasu gazów spalinowych z naszego systemu ogrzewania jachtowego.

Kwestii bezpieczeństwa nie będę rozwijał. Zawsze ono zależy od jakości wykonania i połączenia instalacji. Nawet najlepszy sprzęt nie będzie działał poprawnie bez właściwego montażu i obsługi. Nie mniej użycie elementów dedykowanych znacznie ułatwia zachowanie podstawowych warunków bezpieczeństwa.

Reasumując, przed podjęciem prac samemu lub zleceniem ich komuś zastanówmy się jak to zrobić najlepiej i najbezpieczniej. Warto przy takim projekcie poznać rozwiązania stosowane przez różnych producentów jak i użytkowników, nawet poza granicami naszego kraju.